Arhivă categorie bcm

decreart

PROGRAM 2018

PROGRAM

Târgul de Crăciun București

30 noiembrie – 26 decembrie 2018

Piața Constituției

PROGRAM ACTIVITĂȚI

30 noiembrie – 26 decembrie 2018

TÂRG: 10:00 – 22:00

PATINOAR: 10:00 – 22:00

CARUSEL: 10:00 – 22:00

CASA LUI MOȘ CRĂCIUN: 30 noiembrie – 24 decembrie

CAMPANIE UMANITARĂ: 30 noiembrie – 26 decembrie, 10:00 – 22:00

PROGRAM ARTISTIC

Vineri, 30 noiembrie – aprindere iluminat festiv

18:30 – 19:00 Corul de copii Radio

19:00 – 19:10 Aprinderea iluminatului festiv

19:15 – 20:30 Andrei Tudor Band & All Stars – Monica Anghel, Luminiţa Anghel, Alexandru Anghel, Sanda Ladoşi, Bodo, Aurelian Temişan, Adrian Daminescu, Nico, Nicola, George Miron şi Grupul Vocal „Acapella”

20:40 – 21:10 Proconsul

21:20 – 22:00  Vunk

Sâmbătă, 1 decembrie

18:30 – 21:40 Orchestra Naţională „Valahia” a Primăriei Capitalei, condusă de maestrul dirijor Marius Zorilă şi vedetele de muzică populară: Stana Stepanescu, Răzvan Rados şi Corul „Cuanticum”, Florin Pârlan şi Grupul „Burnasul”, Andra Matei, Mădălina Lupu, Ionuţ Cîrstea, Narcisa Băleanu, Ion Ghiţulescu, Lavinia Goste, Gheorghe Turda, Aneta Stan, Viorica Macovei, Floarea Calotă, Gheorghiţa Nicolae, Radu Ciordaş, Alexandru Pugna, Mariana Anghel, Ansamblul folcloric „Romanați” – coordonator Cristian Velea, Ansamblul folcloric „Perinița”coordonator Liliana Comana, Școala de dans românesc Larisa și Marin Barbu

21:50 – 22:30 „Unirea, Visul unei Naţiuni” – spectacol special dedicat Zilei Naţionale:                                Nicolae Furdui Iancu şi Grupul „Crai Nou”, Paula Seling, Proiect K1, Iuliana Tudor, Tuan, Daniel Lazăr, Vlad Rădescu, Sorin Francu, Victoria Cocias

Duminică, 2 decembrie

18:00 – 18:30  Zum

18:35 – 19:35  Opereta Stars

19:45 – 21:00  Dacika

21:00 – 22:00  Holograf

Joi, 6 decembrie – concert dedicat zilei de Sf. Nicolae

17:30 – 17:50 Blană Bombă

18:00 – 18:30 Corul de copii „Picii lu’ Soreasca”

18:40 – 22:00 Concert extraordinar pentru copii: Andreea Bălan & Dancers, Connect-R & Band, Lora & Band, Dancers Crew, Elianne

Vineri, 7 decembrie

18:00 – 18:45 Dimitri’s Bats

18:55 – 19:40 Keo & Band

19:50 – 20:50 Antract

21:00 – 22:00 Bere Gratis

Sâmbătă, 8 decembrie

18:00 – 18:30 Next Ex

18:40 – 19:20 CnM

19:35 – 20:35 CompactB

20:50 – 22:00 Bună seara, Prieteni!

Duminică, 9 decembrie

18:00 – 18:45 Hara

18:55 – 19:40 Celelalte Cuvinte

19:50 – 20:50 Direcţia 5

21:00 – 22:00 Voltaj

Vineri, 14 decembrie

17:00 – 17:25 Grupul Folcloric „Liliacul” din Baia de Aramă, coordonator Elena Mimiș Trancă

17:25 – 17:40 Ansamblul de datini și obiceiuri „Roua” din Cloșani, coordonator Carmen Sarcină

17:40 – 18:20 Ansamblul de datini și obiceiuri „Moșoaiele” din Luncavița – Tulcea, coordonator Gheorghe Trandafir

18:30 – 19:00 Nicola

19:10 – 19:40 Ducu Bertzi

19:50 – 20:20 Narcisa Suciu

20:30 – 21:00 Vasile Şeicaru

21:00 – 22:00 Ştefan Hruşcă

Sâmbătă, 15 decembrie

17:00 – 17:45 Paula Seling şi Cazanoi Orchestra

18:00 – 18:40 Lidia Buble

18:50 – 19:35 Andreea Bănică

19:45 – 20:45 Bosquito

21:00 – 22:00 Andra

Duminică, 16 decembrie

17:00 – 18:20 Tudor Ungureanu și Grupul Folcloric „Ștefan Vodă” din Republica Moldova

Maria și Luminița Stoianov, Daniela Pleșca din Republica Moldova

Grupul Folcloric „Dumbrava Verde”, coordonator Valentina Popa din Republica Moldova

Grupul de dansatori „Bâșchina” din Republica Moldova, coregraf Maxim Bârsan

18:30 – 19:10 Laura Bretan şi Corurile „Bravissimo”, „Meloritm” şi „Alegretto”

19:20 – 20:00 Irina Sârbu Band

20:10 – 20:50 Irina Loghin şi Alesis

21:00 – 22:00 Fuego

Joi, 20 decembrie

17:00 – 17:45 Rockabella

18:00 – 18:40 Toulouse Lautrec

18:50 – 19:35 The Kryptonite Sparks

19:45 – 20:45 byron

21:00 – 22:00 Viţa de Vie

 

Vineri, 21 decembrie

17:00 – 17:20 Corul psaltic „Tronos” al Catedralei Patriarhale, condus de arhidiacon Mihail Bucă şi Corul de copii „Symbol”

17:30 – 18:10 Ianna Novac & Orchestra

18:20 – 19:10 Aurelian Temişan & Winter Magic Band

19:25 – 20:10 Ovidiu Komornyik & OK Band

20:20 – 21:00 Cezar Ouatu şi Grupul Vocal „Libera”

21:10 – 22:00 Ozana Barabancea & „Lumini Sonore” Orchestra

Sâmbătă, 22 decembrie

17:00 – 17:40 Ansamblul de datini şi obiceiuri „Dor de la Humor” din Suceava

17:40 – 18:20 Oltița Todircă și Ansamblul folcloric „Ca la noi” din Bacău

18:20 – 19:00 Călin Brăteanu și Ansamblul de datini și obiceiuri din Bucovina

19:00 – 19:30 Ansamblul „Urșii din Comănești” – Bacău

19:30 – 21:00 Orchestra Națională „Valahia” a Primăriei Capitalei, condusă de maestrul dirijor Marius Zorilă și interpreți de muzică populară din Moldova: Mioara Velicu, Grupul „Fabrica de folclor”, condus de Lavinia Goste, Dănuț Onoiu, Angelica Flutur, Daniela Condurache, Ștefan Deaconița

21:00 – 22:00 Ștefan Bănică

Duminică, 23 decembrie

17:00 – 17:30 Ansamblul folcloric „Dubașii” din Hunedoara

17:30 – 18:00 Florentina și Petre Giurgi

18:00 – 18:30 Ciprian şi Mihaela Istrate şi Grupul de colindători din Mureş

18:30 – 19:00 Ansamblul folcloric „Tradiții maramureșene”

19:00 – 20:00 Orchestra Națională „Valahia” a Primăriei Capitalei, condusă de maestrul dirijor Marius Zorilă și interpreți de muzică populară din Transilvania: Ciprian Zopota, Daniel Pop, Nineta Popa, Florica Zaha, Nicolae Mureșan, Lavinia Goste

20:00 – 20:30 Cornelia și Lupu Rednic

20:30 – 21:10 Cargo

21:20 – 22:00 Phoenix

Luni, 24 decembrie

Crăciunul românilor din toată țara

17:00 – 17:30 Ansamblul folcloric „Ţara Vrancei” din Focşani

17:30 – 18:00 Ansamblul de datini și obiceiuri „Carpați” din Câmpulung Muscel

18:00 – 18:30 Ion Drăgan și Grupul vocal „Gorjeanca”

18:30 – 19:00 Marioara Man Gheorghe, Grigore Gherman și Grupul folcloric „Mlădițe Ilfovene”

19:00 – 19:30 Ansamblul folcloric „Doina Bascovului” din Pitești

19:30 – 21:00 Viorica Lupu, Gabriel Dumitru, Ion Drăgan, Ștefania Rareș, Viorica Flintașu, Floarea Calotă

21:00 – 22:00 Valentin Uzun Orchestra

Marţi, 25 decembrie

17:00 – 17:40 George Miron, Grupul Vocal „Acapella” şi Andrei Tudor Band

18:00 – 19:00 Adda

19:10 – 19:50 Provincialii

20:00 – 21:00 Damian Drăghici & Friends

21:00 – 22:00 Loredana & Banda Agurida

Miercuri, 26 decembrie

17:30 – 18:00 Ansamblul artistic de copii „Andantino”

18:00 – 18:30 Ansamblul Vocal de Muzică Bizantină „Anton Pann”

18:40 – 20:50 Jinga Bell: Orchestra Metropolitană Bucureşti, condusă de dirijorul Daniel Jinga şi soliştii: Marcel Pavel, Vlad Miriţă, Sanda Ladoşi, Oana Radu, Andrei Lazăr, Ana Cebotari, Elianne, Mihai Mitză Georgescu, Claudia Pavel, Daniel Lazăr, Lora

21:00 – 22:00 Invitat special – Horia Brenciu & HB Orchestra

decreart

PROGRAM 2017

Program activități:

1 – 27 decembrie 2017

TÂRG: 10:00 – 22:00
PATINOAR: 10:00 – 22:00
CARUSEL: 10:00 – 22:00

CASA LUI MOȘ CRĂCIUN:
Spiridușii Moșului:
1 – 24 decembrie 2017, 11:00 – 13:00 / 17:00 – 22:00
Vizite Moș Crăciun:
16 – 24 decembrie 2017, 11:00 – 13:00 / 17:00 – 22:00
*Ultima intrare la ora 21:30

CAMPANIE UMANITARĂ:
Donații la Casa lui Moș Crăciun:
1 – 20 decembrie 2017, 10:00 – 22:00

 

FABRICA LUI MOȘ CRĂCIUN:
Ateliere creative la Casa lui Moș Crăciun
Sâmbătă, 02.12.2017
11:00 – 13:00 – Decorațiuni de Crăciun din lemn sculptat
17:00 – 19:00 – Turtă dulce ornată
19:00 – 21:00 – Scrisori caligrafice către Moș Crăciun și globuri personalizate
Duminică, 03.12.2017
11:00 – 13:00 – Planșe tematice de Crăciun, colorate cu praf de marmură
17:00 – 19:00 – Decorațiuni de Crăciun din ceramică pictată
19:00 – 21:00 – Scrisori caligrafice către Moș Crăciun și globuri personalizate
Sâmbătă, 09.12.2017
11:00 – 13:00 – Decorațiuni de Crăciun din sticlă pictată
17:00 – 19:00 – Turtă dulce ornată
19:00 – 21:00 – Scrisori caligrafice către Moș Crăciun și globuri personalizate
Duminică, 10.12.2017
11:00 – 13:00 – Planșe tematice, colorate cu praf de marmură
17:00 – 19:00 – Decorațiuni de Crăciun din ceramică pictată
19:00 – 21:00 – Scrisori caligrafice către Moș Crăciun și globuri personalizate
* Fiecare atelier cuprinde 4 sesiuni a câte 30 de minute fiecare;
** Grupele sunt formate din maxim 10 copii/atelier.

PROGRAM ARTISTIC:

Vineri, 1 decembrie

Prezentatori: Iuliana Tudor şi Aurelian Temişan
18:30 – 18:40 Tulnicăresele din Apuseni
18:40 – 19:00 Corurile de copii „Cantus Mundi”
19:00 Aprinderea Luminilor Festive
19:05 – 19:35 Gheorghe Zamfir şi Paula Seling, acompaniaţi de Cazanoi Orchestra
19:35 – 19:50 Dansuri din Moldova, Oltenia, Muntenia şi Ardeal – Şcoala de dans „Larisa şi Marin Barbu”
20:00 – 21:40 Orchestra Naţională „Valahia” a Primăriei Municipiului Bucureşti, condusă de maestrul dirijor Marius Zorilă, invitaţi Florica Zaha, Alexandru Pugna, Gheorghe Turda, Lavinia Goste, Gheorghe Roşoga, Floarea Calotă, Nineta Popa, Laura Lavric
21:50 – 22:30 „Pentru România” – spectacol special dedicat Zilei Naţionale: Nicolae și Tudor Furdui Iancu, Grupul „Crai Nou”, Gheorghe Zamfir, Paula Seling, Proiect K1, Daniel Lazăr, Vlad Rădescu, Sorin Francu, Iuliana Tudor

Sâmbătă, 2 decembrie

Prezentatori: Ionela Năstase şi George Zafiu
18:30 – 19:15 Keo & Band
19:25 – 20:10 The Details
20:20 – 21:05 CnM
21:15 – 22:00 Robin and The Backstabbers

Duminică, 3 decembrie

Prezentatori: Liana Stanciu şi Silviu Andrei
18:30 – 19:15 Bere Gratis
19:25 – 20:10 Vunk
20:20 – 21:00 Voltaj
21:10 – 22:00 Phoenix

Miercuri, 6 decembrie

Prezentatori: Ionela Năstase şi George Zafiu
18:30 – 19:00 Jeni Barbu şi Ansamblul „Dor de Cântec”
19:00 – 19:35 Ansamblul de colindători „Cosăul” din Maramureş
19:35 – 20:10 Ciprian şi Mihaela Istrate cu Grupul de colindători din Mureş
20:15 – 21:00 What’s UP
21:10 – 22:00 Andra

Vineri, 8 decembrie

Prezentatori: Iuliana Tudor şi Adrian Enache
18:30 – 19:10 Ansamblul folcloric „Ceata Junilor” din Sibiu cu Mariana Anghel (obiceiul Ceata de feciori din Mărginimea Sibiului)
19:10 – 19:50 Ansamblul „Transilvania” din Baia Mare (colinde şi obiceiul Jocul cu măşti)
19:50 – 20:20 Cornelia şi Lupu Rednic
20:30 – 22:00 Orchestra Naţională „Valahia” a Primăriei Municipiului Bucureşti, condusă de maestru dirijor Marius Zorilă cu Ştefania Rareş, Mioara Velicu, Lavinia Goste, Petrică Mîţu Stoian, Mariana Ionescu Căpitănescu, Ovidiu Homorodean

Sâmbătă, 9 decembrie

Prezentatori: Ionela Năstase şi George Zafiu
18:30 – 19:00 Dj Project
19:10 – 19:50 Andreea Bănică
20:00 – 20:40 Pepe
20:50 – 21:25 Elena Gheorghe Band
21:30 – 22:00 Mandinga

Duminică, 10 decembrie

Prezentatori: Ionela Năstase şi George Zafiu
18:30 – 19:10 Tavi Colen
19:20 – 20:00 Jinxy Von D’ers
20:10 – 20:50 Viţa de Vie
21:00 – 22:00 Iris

Vineri, 15 decembrie

Prezentatori: Liana Stanciu şi Silviu Andrei
18:30 – 18:50 Corul de copii Radio
19:00 – 19:30 Irina Sârbu Band
19:40 – 20:00 Corul bizantin „Tronos” al Catedralei Patriarhale, condus de arhidiacon Mihail Bucă
20:10 – 21:50 Paula Seling Band
21:00 – 22:00 Ozana Barabancea şi Ladies Orchestra

Sâmbătă, 16 decembrie

Prezentatori: Monica Davidescu şi Aurelian Temişan
18:30 – 19:00 Jazu
19:00 – 19:40 Ovidiu Komornyik & OK Band
19:40 – 20:10 Ianna Novac şi Distinto
20:10 – 20:50 Aurelian Temişan & Winter Magic Band
21:00 – 22:00 Horia Brenciu & HB Orchestra

Duminică, 17 decembrie

Prezentatori: Iuliana Tudor şi Adrian Enache
18:30 – 19:10 Amna
19:20 – 20:00 Adda Band
20:10 – 20:40 Irina Loghin şi Alesis
20:50 – 22:00 Fuego

Vineri, 22 decembrie

Prezentatori: Liana Stanciu şi Silviu Andrei
18:30 – 19:00 Maria Gheorghiu & Radu Grătianu
19:05 – 19:40 Ducu Bertzi
19:45 – 20:15 Narcisa Suciu
20:20 – 20:55 Vasile Şeicaru
21:00 – 22:00 Ştefan Hruşcă

Sâmbătă, 23 decembrie

Prezentatori: Iuliana Tudor şi Adrian Enache
18:30 – 18:50 „Urşii” din Comăneşti – Bacău
18:50 – 19:20 Ansamblul „Cununa Carpaţilor” al Centrului Naţional de Artă „Tinerimea Română” (obiceiuri: Căluşarii şi Căiuţii din Oltenia, Capra şi Ursul din Muntenia)
19:20 – 19:55 Ansamblul „Ţara Vrancei” din Focşani (obiceiuri laice din Ţara Vrancei: Mascați, Sorcove, Steaua)
19:55 – 20:30 Ansamblul folcloric „Baladele Deltei” din Tulcea (colinde și obiceiuri: Jocul Caprei, Moşoi)
20:30 – 21:30 Gheorghe Zamfir cu Orchestra Metropolitană Bucureşti şi Corul „Accustic”, conduse de dirijor Daniel Jinga

Duminică, 24 decembrie

Prezentatori: Monica Davidescu şi Aurelian Temişan
18:00 – 18:25 Ansamblul de datini şi obiceiuri „Dor de la Humor” din Suceava, condus de Maria Macovei
18:25 – 18:50 Grupul de colindători „Mlădiţe Ilfovene” din Clinceni, condus de Marioara Man Gheorghe
18:50 – 19:10 Ansamblul folcloric „Doina Gorjului” din Târgu Jiu (obiceiul Piţărăii)
19:20 – 20:00 Orchestra „Mundi Colour” condusă de Daniel Jinga cu Sanda Ladoşi, Daniel Lazăr, Ioana Ciornea, Ana Cebotari, Marius Mitrofan

Luni, 25 decembrie

Prezentatori: Iuliana Tudor şi Aurelian Temişan
18:30 – 18:50 Corul „Divina Armonia”, condus de dirijorul Marius Firca
19:00 – 21:00 „Noaptea Sfântă de Crăciun” – Spectacol extraordinar de Crăciun: Monica Anghel, Luminiţa Anghel, Andra, Loredana, Nico, Lavinia Goste, Marcel Pavel, Aurelian Temişan, Andrei Lazăr, Vlad Miriţă, Cornel Ilie, Mihai Georgescu, acompaniaţi de Orchestra Simfonică Bucureşti şi Band-ul Andrei Tudor – dirijor Andrei Tudor şi Grupul vocal „Acapella”, condus de George Miron

Marţi, 26 decembrie

Prezentatori: Liana Stanciu şi Silviu Andrei
18:30 – 19:30 Crush şi Alexandra Ungureanu
19:40 – 20:40 Provincialii
20:50 – 22:00 Bosquito

Miercuri, 27 decembrie

Prezentatori: Monica Davidescu şi Aurelian Temişan
18:30 – 19:10 Proconsul
19:20 – 20:00 Direcția 5
20:10 – 20:50 Smiley
21:00 – 22:00 Loredana & Agurida
decreart

CAMPANIE UMANITARĂ

Campanie Umanitară

Târgul de Crăciun București, organizat de Primăria Capitalei, prin creart, este organizat în Centrul Bucureștiului, în Piața Constituției, în perioada 1 decembrie – 27 decembrie 2017, și se înscrie în rețeaua internațională a celor mai importante târguri de Crăciun din Europa – “Christmas Markets”.

În fiecare an, pe lângă componenta tradițională, reprezentată de căsuțele cu produse și obiecte de artă românești, Târgul de Crăciun București are și o importantă componentă socială.

Dăruiește, fii mai bun! Și tu poți fi Moș Crăciun!”, acesta este mesajul pentru toți cei care vor să ajute copiii aflați în dificultate. Campania umanitară este organizată anual cu scopul de a încuraja vizitatorii să doneze cărți și jucării, făcând apel la solidaritate și implicare socială. Perioada de desfășurare este 1 – 20 Decembrie 2017, iar punctul de donare se află la intrarea în Casa lui Moș Crăciun.

Tu ești Moş Crăciunul lor! Alege să închei anul 2017 cu o faptă bună!

 

 

 

decreart

CASA LUI MOȘ CRĂCIUN

Spiridușii se pregătesc de sosirea lui Moș Crăciun în târg și îi decorează noua casă, așteptându-i pe cei mici lângă șemineu, cu bradul împodobit și daruri multe.

Și anul acesta copiii își pot lăsa scrisorile cu dorințe și gânduri bune în cutia poștală din casa Moșului.