Program 2019

PROGRAM

Târgul de Crăciun Bucureşti

28 noiembrie – 26 decembrie 2019

Piaţa Constituţiei

 

  • Târg și zonă gastronomică

11:00 – 22:00

(2 – 5 decembrie / 9 – 12 decembrie / 16 – 19 decembrie)

11:00 – 22:30

(28 – 30 noiembrie / 1 decembrie / 6 – 8 decembrie / 13 – 15 decembrie / 20 – 26 decembrie)

 

  • Patinoar și carusel

11:00 – 22:00

 

  • Casa lui Moș Crăciun

11:00 – 22:00

 

  • Campanie Umanitară

*Donații în cufărul de la Casa lui Moș Crăciun

11:00 – 22:00

(28 noiembrie – 20 decembrie)

 

PROGRAM ARTISTIC

28 noiembrie – 1 decembrie 2019

 

Joi, 28 noiembrie

Aprinderea iluminatului festiv al Capitalei

18:30 – 19:00 Corul de copii Radio

19:00 – Aprinderea iluminatului festiv

19:15 – 20:00 Lidia Buble

20:10 – 21:00 Voltaj

21:10 – 22:00 Loredana & Banda Agurida

 

Vineri, 29 noiembrie

18:30 – 19:00 Space Roosters

19:10 – 20:00 Moonlight Breakfast

20:10 – 20:50 CnM

21:00 – 22:00 Viţa de Vie

 

Sâmbătă, 30 noiembrie

19:30 – 20:15 Feli & Band

20:20 – 21:00 Alex Calancea Band

21:15 – 22:00 Vunk

 

Duminică, 1 Decembrie – „Ziua României, Ziua Bucuriei”

18:30 – 22:00 – Orchestra Naţională „Valahia” a Primăriei Municipiului Bucureşti, condusă de dirijor Marius Zorilă, alături de vedetele de muzică populară: Nicolae Mureșan, Niculina Stoican, Margareta Clipa, Petrică Mâţu Stoian, Ştefania Rareş, Nicoleta Voica, Florica Zaha, Gheorghe Turda, Gheorghe Roşoga, Răzvan Rădos şi Corul Cuanticum

  • Ansamblul folcloric profesionist „Doina Dunării” din Giurgiu
  • Minoritatea greacă – Ansamblul „Ellas” din Bucureşti
  • Minoritatea ucraineană – Ansamblul „Kozaciok” din Suceava
  • Minoritatea turco-tătară – Chiamiran Chivu și Ansamblul „Can Su” din Constanța
  • Comunitatea aromână – Ansamblul „Iholu” din Constanţa

Vineri, 6 decembrie

19:30 – 20:00 Maria Macovei și Ansamblul de datini şi obiceiuri „Dor de la Humor” din Suceava

20:00 – 20:20 Ansambul folcloric „Cosăul” din Maramureș

20:20 – 20:50 Nicole Cherry

20:50 – 22:00 Iuliana Beregoi cu Connect-R, Lora, Debu, Elianne și Dancers Crew

 

Sâmbătă, 7 decembrie

19:30 – 20:00 Blană Bombă

20:00 – 20:40 Antract

20:45 – 21:20 Bere Gratis

21:20 – 22:00 Cristi Minculescu, Valter & Boro

 

Duminică, 8 decembrie

19:30 – 20:00 Ianna Novac & Cvartetul „Passione”

20:00 – 21:15 Laura Bretan, Oliver Kaye, Eden Loren, Bogdan Mihai, Vali Boghean Band

21:20 – 22:00 Bosquito

 

Vineri, 13 decembrie

17:00 – 17:50 Spectacol de acrobații, teatru, muzică și dans ,,Regatul Cascadelor”

18:05 –  18:40 Alina Sorescu şi „Picii lu’ Soreasca”

18:50 – 19:50 Gașca Zurli

20:40 – 21:20 Jo & Band

21:00 – 22:00 Randi

 

Sâmbătă, 14 decembrie

19:30 – 20:15 Paula Seling şi Cazanoi Orchestra

20:20 – 21:10 Holograf

21:15 – 22:00 Phoenix

 

Duminică, 15 decembrie

19:30 – 20:00 Ana Almășana Ciontea și Ansamblul folcloric „Dubașii” din Feregi, Hunedoara

20:00 – 20:30 Ansamblul de datini şi obiceiuri „Bistriţa Aurie” din Ciocăneşti, Suceava

20:30 – 21:05 Ansamblul folcloric profesionist „Transilvania” din Baia Mare, Maramureș

21:15 – 22:00 Elena Gheorghe Band

 

Vineri, 20 decembrie

19:00 – 19:20 Oltița Todircă, Răzvan și Nicu Chiriță și Ansamblul folcloric „Codrii Neamțului”

19:20 – 19:40 Elena Mimiş Trancă şi Ansamblul de datini şi obiceiuri „Liliacul” din Mehedinţi

19:40 – 20:20 Grigore Leşe şi Corul psaltic Sf. Paisie de la Neamț – dirijat de Protopsaltul Bogdan Marin

20:20 – 20:50 Ducu Bertzi

21:00 – 22:00 Fuego, Irina Loghin şi Alesis

 

Sâmbătă, 21 decembrie

19:30 – 20:15 Ozana Barabancea şi Orchestra „Lumini Sonore”

20:20 – 21:00 Ovidiu Komornyik & OK Band

21:10 – 22:00 Ştefan Bănică

 

Duminică, 22 decembrie

19:30 – 19:50 Ansamblul de datini şi obiceiuri „Moşoaiele” din Luncaviţa, Tulcea

19:50 – 20:10 Carmen Sarcină, Ion Drăgan şi Ansamblul de datini şi obiceiuri „Roua” din Cloşani, Gorj

20:10 – 20:30 Ansamblul Folcloric „Mureșul” din Târgu Mureș

20:30 – 21:00 Narcisa Suciu

21:00 – 22:00 Ştefan Hruşcă

 

Luni, 23 decembrie

19:30 – 20:00 Ansamblul de datini şi obiceiuri „Ţara Vrancei” din Focşani

20:00 – 20:30 Valentin Uzun Orchestra

20:40 – 22:00 Orchestra Naţională „Valahia” a Primăriei Municipiului Bucureşti, condusă de Marius Zorilă, cu soliştii: Lavinia Goste – Poveste de Crăciun, Olguța Berbec şi Remus Novac, Cornelia şi Lupu Rednic, Emilia Dorobanţu, Ovidiu Homorodean, Gelu Voicu

 

Marţi, 24 decembrie

19:30 – 19:45 Marioara Man Gheorghe, Grigore Gherman şi Grupul de colindători „Mlădiţe Ilfovene”

19:45 – 20:15 Ansamblul de datini și obiceiuri „Urșii din Comănești”, Bacău

20:15 – 20:45 Opereta Stars

20:50 – 22:00 Concert extraordinar de Crăciun „Silent Night”: Orchestra Simfonică Bucureşti şi Big Band-ul Radio, dirijor Andrei Tudor, Grupul vocal „Acapella”, Corul de copii „Sunetul Muzicii” și soliştii: Marcel Pavel, Vlad Miriţă, Andrei Lazăr, Ionuţ Ungureanu, Aurelian Temişan, Luminiţa Anghel, Monica Anghel, Paula Seling, Irina Baianţ, Loredana

 

Miercuri, 25 decembrie

19:30 – 20:10 Corul psaltic „Tronos” al Catedralei Patriarhale, condus de arhidiacon Mihail Bucă, Corul de copii „Symbol”, Corul de copii „Allegretto”, Ansamblul de copii „Andantino” şi Corul de copii „Meloritm”

20:20 – 22:00 Jinga Bell: Orchestra Metropolitană Bucureşti, condusă de dirijorul Daniel Jinga, Corul Accoustic şi soliştii: Ana Cebotari, Mirela Vaida, Elianne, Amna, Mihai Mitză Georgescu, Daniel Lazăr, Ianna Novac, Alina Petrică, Iordache Basalic, Alin Stoica, Liviu Indricău

 

Joi, 26 decembrie

19:30 – 20:10 Provincialii

20:10 – 21:00 Damian Drăghici & Brothers

21:10 – 22:00 Horia Brenciu & HB Orchestra